Drewniana podłoga to nie tylko piękny dodatek do każdego domu, ale również inwestycja na długie lata. Dlatego tak ważne jest, aby podczas jej układania przestrzegać pewnych zasad, które zapewnią nie tylko piękny efekt wizualny, ale również wytrzymałość i trwałość podłogi. W tym artykule przedstawimy 3 kluczowe zasady, których należy przestrzegać podczas układania drewnianej podłogi. 

3 zasady układania drewnianych paneli.

Przedstawiamy 3 najważniejsze zasady, które warto przestrzegać układając drewnianą podłogę w pomieszczeniu.

1. Przygotowanie powierzchni, gdzie ma się znaleźć drewniany parkiet.

Przed rozpoczęciem układania drewnianej podłogi należy upewnić się, że powierzchnia jest odpowiednio przygotowana. Powinna być wyrównana, oczyszczona z wszelkich zabrudzeń oraz sucha. Jeśli podłoga jest betonowa, należy upewnić się, że nie ma na niej wilgoci, która mogłaby wpłynąć na wytrzymałość drewnianej podłogi. Jeśli powierzchnia nie jest odpowiednio przygotowana, może to prowadzić do odkształceń podłogi, a nawet do pęknięć.

2. Wybór odpowiedniego drewna do parkietu.

Wybór odpowiedniego drewna jest kluczowy dla trwałości i wytrzymałości podłogi. Drewno powinno być suche, twarde i odporne na ścieranie. W przypadku drewna litego najlepszym wyborem są gatunki twarde, takie jak dąb, jesion czy merbau. W przypadku drewna warstwowego należy wybrać deski o odpowiedniej grubości, która zapewni trwałość i stabilność podłogi.

3. Odpowiednie układanie desek.

Odpowiednie układanie desek jest równie ważne jak wybór odpowiedniego drewna. Deski powinny być układane w kierunku światła dziennego, aby zmniejszyć widoczność połączeń między nimi. W przypadku dużych pomieszczeń należy również zwrócić uwagę na dylatację podłogi, czyli pozostawienie szczelin między deskami, które pozwolą na naturalne rozszerzanie i kurczenie się drewna w zależności od warunków atmosferycznych.

Układanie drewnianej podłogi to proces wymagający precyzji i uwagi. Przestrzeganie powyższych 3 zasad - przygotowania powierzchni, wyboru odpowiedniego drewna oraz właściwego układania desek - zapewni trwałość i wytrzymałość podłogi na wiele lat. Pamiętajmy, że drewniana podłoga to nie tylko piękny element wyposażenia, ale również inwestycja w komfort i wygodę mieszkań.

Drewniana podłoga - w czym Trio Parkiet może Ci pomóc?

Potrzebujesz pomocy przy układaniu podłogi? Skontaktuj się z nami! 

  • cyklinowanie parkietów
  • lakierowanie drewnianej podłogi
  • olejowanie
  • układanie parkietów
  • układanie podłóg drewnianych
  • listwowanie
  • renowacja schodów
  • renowacja starych podłóg drewnianych

Zerknij na nasze realizacje i przekonaj się, że drewniana podłoga to nasza pasja. Masz pytania? Napisz do nas!