Lato to czas, kiedy nasze drewniane podłogi są narażone na różne czynniki, które mogą wpływać na ich wygląd i trwałość. Wysoka temperatura, wilgotność oraz częstsze użytkowanie mogą powodować uszkodzenia. Dlatego ważne jest, aby zadbać o odpowiednią pielęgnację drewnianych podłóg w tym okresie. W tym artykule, przygotowanym przez ekspertów z Trio Parkiet, przedstawiamy najlepsze produkty do pielęgnacji drewnianych podłóg na lato oraz praktyczne porady dotyczące ich stosowania. 

Dlaczego warto dbać o drewniane podłogi latem?

Letnie warunki mogą negatywnie wpłynąć na stan drewnianych podłóg. Wysoka wilgotność może powodować pęcznienie drewna, a piasek i brud wniesiony z zewnątrz może je zarysować. Aby uniknąć tych problemów, warto regularnie dbać o czystość i odpowiednio pielęgnować podłogi.

Latem często otwieramy okna i drzwi, co sprzyja wnoszeniu piasku i brudu do wnętrza. Dodatkowo, częstsze chodzenie po domu w obuwiu czy bose stopy narażają podłogę na kontakt z potem i wilgocią. Wysokie temperatury i promieniowanie UV również mogą wpływać na kolor i strukturę drewna. Wszystkie te czynniki sprawiają, że latem drewniane podłogi wymagają szczególnej troski.

Rodzaje produktów do pielęgnacji drewnianych podłóg

1. Środki czyszczące

 • Delikatne środki czyszczące, które nie niszczą powierzchni, np. preparaty oparte na naturalnych składnikach. Są one bezpieczne dla drewna i nie powodują jego wysuszania.
 • Produkty ekologiczne i biodegradowalne, które są bezpieczne dla środowiska i domowników. Wybierając ekologiczne środki czystości, dbasz nie tylko o podłogi, ale również o planetę. Produkty te często zawierają naturalne olejki eteryczne, które nie tylko skutecznie czyszczą, ale również nadają wnętrzu przyjemny zapach.

2. Oleje i woski

 • Oleje penetrujące, które chronią drewno od wewnątrz, jednocześnie podkreślając jego naturalne piękno. Olejowanie to doskonała metoda na zachowanie elastyczności i zdrowego wyglądu drewna. Regularne olejowanie zapobiega powstawaniu pęknięć i głębokich zarysowań.
 • Woski tworzące ochronną warstwę na powierzchni podłogi, chroniącą przed wilgocią i zabrudzeniami. Woski nadają podłodze lekki połysk i dodatkowo zabezpieczają ją przed uszkodzeniami mechanicznymi. Woskowane podłogi są również łatwiejsze w utrzymaniu czystości – kurz i brud nie wnikają głęboko w strukturę drewna.

3. Lakiery i preparaty ochronne

 • Lakiery zapewniające ochronę przed uszkodzeniami mechanicznymi i wilgocią. Lakiery tworzą twardą powłokę na powierzchni drewna, która jest odporna na zarysowania i ścieranie. Są one szczególnie polecane do miejsc o dużym natężeniu ruchu, takich jak korytarze czy pokoje dzienne.
 • Preparaty z filtrami UV, które chronią drewno przed blaknięciem spowodowanym działaniem promieni słonecznych. Promieniowanie UV może powodować odbarwienia drewna, dlatego stosowanie preparatów z filtrem UV jest kluczowe dla zachowania pięknego koloru podłóg. Dodatkowo, preparaty te często zawierają składniki odżywcze, które wzmacniają strukturę drewna.

Najlepsze praktyki pielęgnacyjne na lato

 • Regularne zamiatanie i odkurzanie - usuwanie piasku i kurzu, aby uniknąć zarysowań. Piasek działa jak papier ścierny, powodując drobne, ale widoczne zarysowania na powierzchni podłogi. Regularne usuwanie brudu za pomocą miękkiej szczotki lub odkurzacza z odpowiednią końcówką jest podstawą pielęgnacji drewnianych podłóg.
 • Mopowanie - używanie minimalnej ilości wody, aby nie doprowadzić do nadmiernej wilgoci. Mokra podłoga drewniana może pęcznieć i ulegać deformacjom. Stosuj dobrze wyżętego mopa i delikatne środki czyszczące, aby utrzymać podłogę w czystości bez ryzyka jej uszkodzenia.
 • Stosowanie mat i dywaników -  umieszczanie mat przy wejściach, aby zmniejszyć ilość brudu wnoszonego do domu. Maty zatrzymują piasek i wilgoć, chroniąc podłogę przed zarysowaniami i uszkodzeniami. Dywaniki w miejscach o dużym natężeniu ruchu, takich jak korytarze czy kuchnia, dodatkowo chronią drewno i dodają wnętrzu przytulności.

 

Porady eksperta

Dbanie o drewniane podłogi latem wymaga przestrzegania kilku ważnych zasad. Oto kilka dodatkowych wskazówek od naszych specjalistów z Trio Parkiet:

 • Unikaj nadmiernego mopowania drewno nie lubi nadmiaru wilgoci. Używaj dobrze wyżętego mopa, aby zapobiec pęcznieniu i odkształceniom. Zbyt dużo wody może przenikać do desek, powodując ich rozszerzanie się i pękanie. Warto również używać specjalnych preparatów do czyszczenia drewna, które nie tylko usuwają zabrudzenia, ale także nawilżają drewno, utrzymując je w dobrym stanie.
 • Regularne woskowanie - stosuj wosk co kilka miesięcy, aby utrzymać podłogę w doskonałym stanie. Wosk tworzy warstwę ochronną, która zabezpiecza przed wilgocią i zarysowaniami. Pamiętaj, aby nakładać wosk zgodnie z zaleceniami producenta, aby uzyskać najlepsze rezultaty. Woski naturalne, takie jak wosk pszczeli, są świetnym wyborem, ponieważ są bezpieczne dla środowiska i zdrowia domowników.
 • Zabezpiecz przed słońcem. W miejscach mocno nasłonecznionych używaj dywaników lub zasłon. Długotrwałe narażenie na promienie UV może powodować blaknięcie i uszkodzenia powierzchni drewna. Jeśli masz duże okna, warto zainwestować w rolety lub zasłony, które pomogą kontrolować ilość światła wpadającego do pomieszczenia. Możesz również rozważyć zastosowanie specjalnych preparatów z filtrami UV, które zabezpieczą drewno przed promieniowaniem słonecznym.
 • Stosowanie mat przy wejściach. Umieść maty przy wszystkich wejściach do domu, aby zminimalizować ilość brudu i piasku wnoszonego na podłogi. Maty skutecznie zatrzymują zanieczyszczenia, co znacząco redukuje ryzyko zarysowań i uszkodzeń. Pamiętaj, aby regularnie czyścić maty, aby były zawsze skuteczne.
 • Unikaj ostrych detergentów. Nigdy nie używaj agresywnych środków czyszczących, które mogą uszkodzić powierzchnię drewna. Zawsze wybieraj produkty dedykowane do pielęgnacji podłóg drewnianych, które są delikatne, ale skuteczne. Wiele z tych produktów zawiera składniki, które odżywiają drewno i podkreślają jego naturalne piękno.
 • Ochrona przed meblami. Stosuj podkładki filcowe pod nogi mebli, aby zapobiec zarysowaniom. Przesuwanie ciężkich mebli może powodować głębokie rysy na podłodze. Podkładki filcowe są łatwe do zamocowania i skutecznie chronią powierzchnię drewna.
 • Kontrola wilgotności powietrza. Utrzymuj optymalną wilgotność powietrza w pomieszczeniach, gdzie znajdują się drewniane podłogi. Zbyt niska wilgotność może powodować kurczenie się drewna i powstawanie szczelin, natomiast zbyt wysoka wilgotność prowadzi do pęcznienia i deformacji. Idealny poziom wilgotności to około 45-55%.

Pielęgnacja drewnianych podłóg latem wymaga szczególnej uwagi i odpowiednich produktów. Regularne czyszczenie, stosowanie olejów, wosków i lakierów ochronnych pozwoli zachować piękno podłóg na dłużej. Pamiętaj, aby wybierać produkty wysokiej jakości, które nie tylko zadbają o wygląd, ale także ochronią drewno przed uszkodzeniami.

Jeśli masz pytania dotyczące pielęgnacji drewnianych podłóg lub potrzebujesz porady w wyborze odpowiednich produktów, skontaktuj się z nami – eksperci z Trio Parkiet chętnie Ci pomogą.