Podłoga drewniana to inwestycja na lata, dlatego wybór odpowiedniego wykończenia ma kluczowe znaczenie. Dwa najpopularniejsze rozwiązania to lakierowanie i olejowanie. W tym artykule przyjrzymy się różnicom między tymi dwoma metodami, pomagając Ci zdecydować, które jest najlepsze dla Twojego podłogowego projektu. 

 Lakierowanie podłóg drewnianych

Lakierowanie podłogi drewnianej to jedna z najpopularniejszych metod jej wykończenia. Jest to proces, który nadaje drewnu trwałą powierzchnię ochronną, chroniąc je przed uszkodzeniami mechanicznymi, wilgocią i innymi czynnikami zewnętrznymi. Sprawdź jakie są kluczowe zalety takiego rozwiązania:

1. Wytrzymałość: Lakier tworzy twardą powierzchnię ochronną, która doskonale chroni drewno przed uszkodzeniami mechanicznymi, ścieraniem i wilgocią.

2. Łatwość W Utrzymaniu: Lakierowane podłogi są łatwe do utrzymania w czystości i wymagają minimalnej konserwacji. Wystarczy je regularnie odkurzać i przecierać wilgotną szmatką.

3. Wybór Wykończenia: Lakier jest dostępny w różnych poziomach połysku, co pozwala dostosować wygląd podłogi do Twoich preferencji.

Olejowanie podłóg drewnianych

Olejowanie podłogi drewnianej to wyjątkowe podejście, które podkreśla naturalny urok drewna. To rozwiązanie, które nie tylko chroni drewno, ale także nadaje mu ciepły i przyjemny wygląd. W tym rozdziale przyjrzymy się bliżej olejowaniu podłóg drewnianych i jego charakterystycznym cechom, zaczynając od zachowania naturalnego wyglądu drewna.

1. Naturalny Wygląd: Olejowanie podłogi zachowuje naturalny wygląd drewna, nadając jej ciepło i charakter.

2. Naprawa Uszkodzeń: W przypadku drobnych uszkodzeń, olejowana podłoga jest łatwa do naprawy, często bez konieczności całkowitego przeszlifowania.

3. Oddychająca Powierzchnia: Olej nie tworzy twardych warstw, pozwalając drewnu "oddychać". To może być korzystne dla klimatu w pomieszczeniu.

4. Konserwacja: Olejowane podłogi wymagają regularnej konserwacji i odświeżenia warstwy oleju co kilka lat.

Które Rozwiązanie Wybrać?

Ostateczny wybór między lakierowaniem a olejowaniem zależy od Twoich osobistych preferencji, stylu życia i oczekiwań dotyczących podłogi. Oto kilka wskazówek:

 • Jeśli cenisz sobie trwałość i minimalną konserwację, lakierowanie może być najlepszym wyborem, szczególnie w pomieszczeniach o dużym ruchu.

 • Jeśli marzysz o naturalnym wyglądzie drewna i jesteś gotów inwestować więcej czasu w konserwację, olejowanie może być dla Ciebie idealnym rozwiązaniem.

 • Możesz również rozważyć połączenie obu metod: olejowanie drewna jako bazowa warstwa, a potem zabezpieczenie lakierem dla dodatkowej ochrony.

Podsumowując, wybór między lakierowaniem a olejowaniem podłogi drewnianej zależy od Twoich preferencji estetycznych i potrzeb związanych z konserwacją. Trio Parkiet to eksperci, którzy pomogą Ci dokonać najlepszego wyboru i profesjonalnie wykończą Twoją podłogę drewnianą. Skonsultuj się z nami, aby dowiedzieć się, które rozwiązanie jest najlepsze dla Twojego projektu.

W czym Trio Parkiet może Ci pomóc?

Potrzebujesz pomocy przy olejowaniu lub lakierowaniu drewnianej podłogi? Skontaktuj się z nami! 

 • cyklinowanie parkietów
 • lakierowanie drewnianej podłogi
 • olejowanie
 • układanie parkietów
 • układanie podłóg drewnianych
 • listwowanie
 • renowacja schodów
 • renowacja starych podłóg drewnianych

Zerknij na nasze realizacje i przekonaj się, że drewniana podłoga to nasza pasja. Masz pytania? Napisz do nas!