Piękne drewniane podłogi są nie tylko wyrazem elegancji i stylu, ale także inwestycją na długie lata. Aby cieszyć się nimi w pełni, warto poznać tajniki ich prawidłowej pielęgnacji i konserwacji. Dzięki temu będziesz mógł zachować ich piękno i trwałość przez wiele lat. W dzisiejszym artykule przyjrzymy się kilku istotnym zasadom dbania o podłogi drewniane, które pozwolą Ci cieszyć się pięknym wnętrzem przez długi czas. 

O czym warto pamiętać, pielęgnując drewniane podłogi?

Oto kilka tipów, które pozwolą Ci lepiej zadbać o swoje drewniane podłogi.

 • Regularne czyszczenie.

Regularne czyszczenie jest kluczowym elementem w pielęgnacji podłóg drewnianych. Codzienne odkurzanie lub zamiatanie usuwa kurz, piasek i inne zanieczyszczenia, które mogą powodować zadrapania i uszkodzenia powierzchni drewna. Pamiętaj, aby używać miękkiej szczotki lub mopu, aby uniknąć zarysowań.

 • Unikaj nadmiernego nawilżania.

Podłogi drewniane są wrażliwe na wilgoć, dlatego należy unikać nadmiernego nawilżania. W przypadku plam należy je natychmiast usunąć, aby zapobiec wchłanianiu wilgoci przez drewno. Ważne jest również, aby nie stosować nadmiernie wilgotnej ściereczki podczas czyszczenia podłogi.

 • Regularne woskowanie lub olejowanie

Woskowanie lub olejowanie podłóg drewnianych jest ważnym krokiem w ich pielęgnacji. Te zabiegi pomagają utrzymać powierzchnię drewna w dobrej kondycji, chroniąc ją przed zarysowaniami i wilgocią. Wybierz odpowiedni wosk lub olej do drewna, zgodnie z zaleceniami producenta.

 • Unikaj ostrej chemii.

Podczas czyszczenia podłóg drewnianych należy unikać agresywnych środków chemicznych, które mogą uszkodzić powierzchnię drewna. Zamiast tego, sięgnij po delikatne środki czyszczące przeznaczone specjalnie do drewna. Pamiętaj, aby zawsze czytać etykiety i stosować się do zaleceń producenta.

 • Zapobieganie uszkodzeniom mechanicznym.

Aby podłoga drewniana utrzymała swoje piękno na dłużej, należy zapobiegać uszkodzeniom mechanicznym. Unikaj przeciągania ciężkich mebli po powierzchni podłogi i stosuj filce pod nóżkami krzeseł i stołów. Możesz również rozważyć użycie dywanów lub maty ochronnej w miejscach o dużej ekspozycji na ruch, takich jak wejścia czy korytarze. To pomoże zmniejszyć ryzyko zarysowań i uszkodzeń.

 • Regularne konserwowanie.

Podłogi drewniane wymagają regularnej konserwacji, takiej jak renowacja, olejowanie lub lakierowanie. Z czasem mogą pojawić się ślady zużycia, zarysowania czy przebarwienia. W takich przypadkach warto skonsultować się z profesjonalistą od podłóg drewnianych, takim jak nasi specjaliści w firmie Trio Parkiet. Przeprowadzą oni niezbędne naprawy i odświeżą wygląd Twojej podłogi, przywracając jej dawny blask.

 • Kontrola wilgotności.

Drewno jest materiałem żywym i reaguje na zmiany wilgotności w pomieszczeniu. Dlatego ważne jest utrzymanie odpowiedniego poziomu wilgotności w domu. Zbyt suche powietrze może prowadzić do skurczenia drewna, podczas gdy zbyt wilgotne środowisko może powodować sklejenie i deformację desek. Stosuj się do zaleceń producenta dotyczących wilgotności i rozważ zastosowanie nawilżacza powietrza w przypadku suchych warunków.

 • Ograniczanie ekspozycji na światło słoneczne.

Promienie słoneczne mogą powodować wyblaknięcie drewna na podłodze. Aby zminimalizować ten efekt, warto zastosować rolety lub zasłony, które ograniczą ekspozycję na światło słoneczne. Możesz również rozważyć przemieszczenie mebli lub dywanów, aby równomiernie rozłożyć na podłodze intensywność światła.

Dbanie o podłogi drewniane to ważny element utrzymania pięknego wnętrza na długie lata. Regularne czyszczenie, unikanie nadmiernego nawilżania, woskowanie lub olejowanie, unikanie ostrej chemii, zapobieganie uszkodzeniom mechanicznym, regularna konserwacja, kontrola wilgotności i ograniczenie ekspozycji na światło słoneczne to kluczowe zasady, które pozwolą Ci cieszyć się pięknem podłogi drewnianej przez wiele lat. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości lub potrzebujesz profesjonalnej pomocy, skontaktuj się z naszą firmą Trio Parkiet. Nasi doświadczeni specjaliści służą radą i kompleksową obsługą, aby Twoje podłogi drewniane zawsze wyglądały zachwycająco.

W czym Trio Parkiet może Ci pomóc?

Potrzebujesz pomocy przy odświeżaniu podłogi? Skontaktuj się z nami! 

 • cyklinowanie parkietów
 • lakierowanie drewnianej podłogi
 • olejowanie
 • układanie parkietów
 • układanie podłóg drewnianych
 • listwowanie
 • renowacja schodów
 • renowacja starych podłóg drewnianych

Zerknij na nasze realizacje i przekonaj się, że drewniana podłoga to nasza pasja. Masz pytania? Napisz do nas!