Sezon letni to czas, gdy podłogi drewniane mogą być szczególnie narażone na działanie promieni słonecznych, wilgoci oraz zwiększonej ilości kurzu i zabrudzeń. Dlatego właśnie letnie miesiące są doskonałą okazją do przeprowadzenia konserwacji i przygotowania podłogi na nadchodzące wyzwania. W dzisiejszym artykule omówimy kilka kluczowych czynności, które pomogą zapewnić trwałość i ochronę Twojej podłodze drewnianej przed letnimi warunkami. 

Przygotowanie drewnianej podłogi na sezon letni krok po kroku

O czy warto pamiętać, przygotowując parkiet drewniany w domu do sezonu letniego? Oto kilka wskazówek: 

 • gruntowne sprzątanie i czyszczenie drewnianej podłogi

Pierwszym krokiem w przygotowaniu podłogi drewnianej na sezon letni jest dokładne jej wyczyszczenie. Usuń wszelkie zabrudzenia, kurz oraz środki czyszczące, które mogły się na niej nagromadzić. Starannie wytarte i czyste drewno będzie lepiej chronione przed działaniem promieni słonecznych oraz innych czynników atmosferycznych.

 • ochrona przed promieniami słonecznymi

Promienie słoneczne mogą powodować blaknięcie i wysychanie drewna, dlatego ważne jest, aby chronić podłogę przed nadmiernym naświetlaniem. Zasłony, rolety lub żaluzje mogą pomóc w ograniczeniu dostępu światła słonecznego do pomieszczenia, co przyczyni się do utrzymania jej koloru i trwałości.

 • konserwacja i odświeżenie powłoki zabezpieczającej

Jeśli na podłodze znajduje się lakier lub olej, warto rozważyć odświeżenie lub nałożenie nowej warstwy zabezpieczającej. Konserwacja powłoki zabezpieczającej pomaga w utrzymaniu drewna w dobrym stanie, chroniąc je przed szkodliwym działaniem promieni UV i innych czynników atmosferycznych. Wybierz odpowiedni preparat do konserwacji drewna zgodnie z zaleceniami producenta.

 •  usunięcie źródeł wilgoci

W okresie letnim wilgotność powietrza może być wyższa, co zwiększa ryzyko zawilgocenia podłogi drewnianej. Dlatego ważne jest, aby regularnie wietrzyć pomieszczenia i usuwać wszelkie źródła wilgoci, takie jak rośliny doniczkowe czy przecieki w instalacji hydraulicznej. Zadbaj także o dobrą wentylację podłogi, szczególnie w przypadku piwnic czy pomieszczeń o wysokiej wilgotności.

 •  regularne kontrole i naprawy

Przed nadejściem sezonu letniego warto dokładnie sprawdzić podłogę pod kątem wszelkich uszkodzeń, takich jak zadrapania, pęknięcia czy luźne deski. Wykonaj niezbędne naprawy, aby zapobiec pogłębianiu się problemów w trakcie sezonu letniego. Pamiętaj również o wypełnieniu wszelkich szczelin, które mogą prowadzić do gromadzenia się wilgoci.

Przygotowanie podłogi drewnianej na sezon letni to kluczowy krok w dbaniu o jej trwałość i wytrzymałość. Dzięki odpowiednim czynnościom i  konserwacji możesz zapewnić swojej podłodze ochronę przed promieniowaniem słonecznym, wilgocią oraz innymi negatywnymi skutkami letnich warunków. Zadbaj o podłogę już teraz, aby cieszyć się jej pięknem i funkcjonalnością przez wiele kolejnych lat.

Trio Parkiet - specjaliści od drewnianej podłogi

Jeśli marzysz o podłodze drewnianej, która nie tylko wygląda, ale i będzie wyjątkowa, firma Trio Parkiet ma dla Ciebie rozwiązanie. Nasi eksperci specjalizują się w strukturyzacji i szczotkowaniu drewna, tworząc podłogi, które są zarówno estetyczne, jak i funkcjonalne. Do naszej specjalizacji zalicza się także: 

 • cyklinowanie parkietów
 • lakierowanie drewnianej podłogi
 • olejowanie
 • układanie parkietów
 • układanie podłóg drewnianych
 • listwowanie
 • renowacja schodów
 • renowacja starych podłóg drewnianych

Zerknij na nasze realizacje i przekonaj się, że drewniana podłoga to nasza pasja. Masz pytania? Napisz do nas!