Marzy Ci się drewniana podłoga, ale nie masz pojęcia jak osiągnąć efekt wow? Co należy zrobić, żeby układany parkiet był trwały i efektowny? Jeśli chcesz poznać odpowiedzi na te pytania, koniecznie czytaj dalej.

Dlaczego parkiet?

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby parkietu z drewna, zwłaszcza, że ten rodzaj wykańczania mieszkania na nowo zyskał popularność. Mimo, że na rynku dostępne są wszelskiego rodzaju panele, które niewątpliwie są prostrze do ułożenia - parkiet dalej zyskuje nowych miłośników. Nie ma co się dziwić. Ten rodzaj podłogi nie tylko wygląda efektownie, ale także jest niezwykle przyjemna dla użytkowników. Jak położyć parkiet we własnym domu? Trio Parkiet Ci podpowie! 

Układanie parkietu? Zacznij od...

Zanim zajmiesz się układaniem parkietu, musisz pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Te kroki nie tylko ułatwią i przyspieszą Ci pracę, ale także sprawią, że Twoja podłoga będzie porządnie i równo położona. Najpierw wynieść z pokoju, w którym planujesz położyć parkiet wszystkie meble. Będziesz potrzebował miejsca nie tylko po co, żeby ułożyć parkiet, ale także, żeby go dobrze rozplanować. Wszelkie prace należy zacząć od porządku, więc pozbądź się kurzu i dokładnie posprzątaj podłogę. Jeśli Twoje podłoże ma jakieś ubytki, pęknięcia czy rysy, przed położeniem parkietu musisz je wyrównać. Możesz skorzystać z żywicy epoksydowej albo innego materiału do załatania wad. Nie zapomnij zagruntować położa - to spowoduje, że parkiet lepiej się przyklei. Nie zapominajmy, że parkiet wykonuje się z drzewa, więc niezbędne będzie określenie aktualnej temperatury i wilgotność pokoju. Nie wszystkie pomieszczenia są odpowiednio przystosowane, żeby położyć w nich parkiet. Na koniec przygotuj sobie niezbędne materiał i do dzieła!

Elementy układania parkietu.

Układanie parkietu można podzielić na kilka etapów. Wiadomo, każda podłoga i pomieszczenie, w którym chcemy ułożyć parkiet jest różny, ale można wyodrębnić kilka elementów stałych. 


Warunki zewnętrzne 

zanim zaczniesz układać parkiet, przygotuj odpowiednio pomieszczenie i podłoże. Pamiętaj, żeby temeperatura nie była niższa niż ok. 15˚C, a wilgotność nie może przekraczać 70%. Zapewniej odpowiednią wentylacje, dzięki czemu nie powstaną szpary i uszkodzenia na ułożonym już parkiecie. 

Wzór 

Układanie parkietu to trochę takie układanie puzzli: z małych elementów musi powstać jakiś obraz. To już od Ciebie zależy, jaki wzór będzie widniał na Twojej podłodze: karo, pasy, kwadraty, cegiełka. Pamiętaj, żeby układanie zacząć od rogu pomieszczenia.  Za pomocą sznurka wyznacza się linie pomocnicze, aby wzór był równo ułożony. 

Układanie i mocowanie klepek 

Zwyczajowo parkiet układa się partiami. Na przygotowanym wcześniej fragmencie podłoża, nakłada się klej, który rozprowadza się specjalnie przyznaczoną do tego pacą. Każdą klepkę układa się na właściwym miejscu i dociska, a w razie konieczności dobija drewnianym lub gumowym młotkiem, żeby lepiej przylegały.

Istnieje wiele trudności i pytań, które mogą się pojawiać podczas układania parkietu. Nie ukrywamy, że wymaga to wiele cierpliwości, doświadczenia i praktyki. Żeby uniknąć błędów i mieć pewność, że Twoja podłoga będzie prezentowała się nienagannie, a także będzie z Tobą na długie lata, poproś o pomoc fachowców.

Trio Parkiet nie tylko odpowiednio ułoży parkiet na Twojej podłodze, ale także dostosuje i nałoży preparat, który sprawi, że Twoja podłoga będzie lśniła przez lata. Wejdź na naszą stronę internetową i przekonaj się, że parkiety to nasza pasja! W razie pytań i wątpliwości, skontaktuj się z nami - odpowiemy na każde pytanie.